Publikováno

Jak si vybavit ložnici moderním nábytkem?

Moderní ložnice
Moderní ložnice

„Oáza klidu, dokonalého odpočinku a prostor k nerušené relaxaci“ tak by se dala označit ložnice. Je to místo, kde po celodenním stresu a námaze opět nabíráte psychické i fyzické síly. Ačkoli se to na první pohled nezdá, jedná se o jednu z nejdůležitějších místností každé domácnosti. Kvalitní odpočinek a dostatek spánku jsou dvě maličkosti, které většina lidí podceňuje. Není divu, že pak bývají podráždění a nevrlí. Věnujte proto vybavení ideální ložnice dostatek času, nespěchejte. Čas, který do zařizování investujete, se vám mnohonásobně vrátí. 

VELIKOST 

První krok, který musíte udělat, je stanovit si, jak velká má ložnice být. Dle norem je obecně stanoven minimální rozměr ložnice pro dvě osoby na 12m2.

ÚČEL

Poté si odpovězte na otázku, k čemu bude místnost sloužit? Jelikož se jedná o místo, kde se má především odpočívat, není vhodné zaplňovat místnost velkým množstvím nábytku. Častou součástí ložnice je dámský kosmetický koutek se zrcadlem a taburetem.

Pokud plánujete umístění pracovního stolu v ložnici, je vhodné alespoň opticky rozdělit odpočinkový a pracovní prostor. Spánek by v žádném případě neměl být rušen!

Chtěli byste mít v ložnici relaxační koutek určený k četbě nebo poslechu hudby? Proč ne! Tento koutek by měl být umístěn nejlépe u okna. Měl by se skládat z pohodlného křesla či lehátka (v posteli se nedoporučuje dlouhodobé čtení), lampičky a malé knihovny či závěsnými poličkami.

BARVY

Barevné tóny je vhodné sladit s typem a odstínem nábytku. Nepodceňujte jejich výběr. Studené barvy opticky zvětšují místnost, zatímco teplé barvy navozují pocit bezpečí a útulnosti, protože prostor zmenšují. Zvolené odstíny by měly být uklidňující a měly by se vám líbit. Je trendem současné doby šedá, ale vám se nelíbí? Tak si zvolte jinou barvu!

Pozor na velké množství barevných kombinací, stačí jedna nebo dvě. Výrazně jasným nebo sytým barvám se radši vyhněte. Nejoblíbenějšími barvami jsou šedá, zelená, matně modrá a odstíny béžové.

NÁBYTEK A VYBAVENÍ

V této místnosti by nemělo být mnoho květin. Nanejvýš jedna nebo dvě, aby zvlhčovaly vzduch. Měly by být umístěny co nejdál od postele. Umělým rostlinám je třeba se vyhnout, protože jsou lapačem prachu a zdrojem bacilů.

Neměla by se zde objevovat elektronika – televize, rádia. Nedoporučují se ani mobilní telefony, přestože většina lidí je mívá pravidelně u sebe kvůli nastavenému budíku. Záření, které se dostává do vzduchu, působí negativně na psychiku a může rušit spánek.

Ložnice by měla být dobře větraná a vzdušná, teplota by měla být spíše nižší, aby se vám lépe dýchalo a spalo. Mělo by zde být čisto a pořádek. Tato relaxační místnost by měla být maximálně útulná, pohodlná a plná pozitivní energie. Veškeré materiály, které využijete, by měly být na pohled i na dotek příjemné.

Je třeba si uvědomit, zda chcete ložnici moderní nebo chcete mít spíše historický nábytek. Zařiďte ji dle vašeho vkusu, protože právě vy se v ní máte cítit dobře. Je vhodné držet se stejného nábytku, nebo třeba dvou podobných. Vyhněte se variantě: „Každý pes, jiná ves!“, kdy lepíte místnost z různých kusů nábytků a dekorací, které se k sobě vůbec nehodí a působí příliš kombinovaným, až přeplácaným, dojmem.

POSTELE A NOČNÍ STOLKY

Naprosto jedinečné místo v ložnici zaujímá postel, která je zdrojem kvalitního spánku. Jejím estetickým i funkčním doplňkem jsou noční stolky se zásuvkou, které by k posteli měly ladit.

Výběru postele věnujte dostatek času. Rozhodněte se, z čeho a v jakém barevném odstínu má být. Vhodnější jsou přírodní materiály s vyměnitelnými matracemi a polohovatelným roštem. Zvolte si, jak vysoká by měla být (z vyšších postelí se lépe vstává) a mějte na paměti také dostatečnou délku, aby vás nebudily padající nohy či hlava. Důležitý je také výběr matrací – rozhodněte se, jak měkké či tvrdé matrace požadujete. Pozor! Vy i váš partner můžete mít každý odlišnou tvrdost.

Pozornost zaměřte také na čelo postele, které vám dokáže navodit větší pocit klidu (nebudete mít strach, že na vás něco spadne, někdo na vás sáhne nebo vám bude chodit po hlavě pavouk). Navíc nabízí možnost erotických hrátek, pokud máte s partnerem rádi svazování.

Pokud nechcete pořizovat „peřináč“, volte postel s úložným prostorem, kam můžete odklízet peřiny nebo sezónní věci.

Neméně důležité je umístění postele. Nejvhodnější polohou je postavení ke stěně, aby byla dostupná z obou stran. Není dobré mít hlavu natočenou proti dveřím, neboť to může působit velmi rušivě (do místnosti může kdykoli někdo vejít). Postel pod oknem taktéž není nejlepším řešením – je omezen přístup k oknu a v noci vás může budit chladnější vzduch proudící otevřeným oknem. Okno i dveře by tedy měly být ideálně z boku postele a stěna za jejími zády.

Často se hovoří o vhodném směřování hlavy podle světových stran, které se liší s ohledem na kvalitu spánku a váš věk.

ŠATNÍ SKŘÍŇ

Máte v plánu vybavit místnost také šatními skříněmi, protože nemáte samostatnou šatnu? Ideálním řešením jsou vestavné skříně, nebo skříně s posuvnými dveřmi. Obě varianty vám pomohou ušetřit spoustu místa.

Pokud zvolíte skříň se zrcadlem, bude vaše ložnice působit vkusně a elegantně. Bude vyzařovat pohodu a také opticky zvětšovat pokoj. Zrcadlo vám navíc poskytne možnost prohlížet sám sebe a kontrolovat váš vzhled. Některé páry při svých erotických aktivitách rádi sledují sebe a partnera v zrcadle, takže dojde i k oživení vašeho milostného života. Trpíte-li nočními děsy, zvažte možnost umístění zrcadel naproti posteli, abyste se uprostřed noci nelekli sami sebe.

OSVĚTLENÍ

Ložnice by měla být světlá, v noci by však měla poskytovat dostatek tmy. Proto je důležité volit venkovní či vnitřní žaluzie, záclony nebo různé textilie. Patříte-li mezi alergiky, volte je velice pečlivě.

Lustr či bodové osvětlení volte tak, aby barevně i stylově ladilo k zbývajícím prvkům interiéru. Nemělo by být příliš jasné a oslňující. Vhodná jsou světla se stmívačem, u kterých můžete podle nálady sami měnit intenzitu osvětlení.

Dalším typem osvětlení v ložnici jsou lampičky, které umístíte na noční stolky. Pokud vám vadí kabely, dají se lampičky zabudovat přímo do zdi.

PODLAHA

Pozornost je třeba věnovat i podlaze, která by měla být pocitově teplá. Pokud vybíráte laminátovou nebo plovoucí podlahu, měla by být snadno stíratelná. K zútulnění můžete podlahu vybavit malými kožešinami nebo menšími koberci (oblíbené jsou koberečky s dlouhým vlasem) ladícími ke zbytku místnosti.

Pokud patříte k osobám milující teplo od nohou a máte rádi velké koberce, můžete jej umístit po celé ploše ložnice, díky čemuž bude místnost zvukově i tepelně izolovaná. V případě nákupu nábytku přes internet doporučujeme vyžít například slevové kupóny JENA Nábytek, díky kterým ušetříte až několik stokorun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *