Publikováno

Jak si vybrat rošt do postele

postelove-rosty
Rošty pro klidný spánek

Bez správného roštu i ta nejlepší matrace pozbude svou funkci a vy se na ní dobře nevyspíte. Jaký rošt si tedy optimálně zvolit?

Životnost roštu

Do kvalitního roštu byste se rozhodně neměli bát investovat. I sebekvalitnější matraci je potřeba zhruba v horizontu deseti let vyměnit, ale vhodně vybraný rošt vám může sloužit i celý život. V případě, že máte standardní dvojlůžko, to znamená postel o rozměru více než 140 cm, potřebovat budete rovnou rošty dva.

Laťový nebo lamelový rošt?

Funkcí roštu je především převzetí zátěže a její rovnoměrné rozložení. Rovněž zajišťuje prodyšnost. Laťový rošt nepruží, což může způsobovat deformitu matrace, hlavně tehdy, pokud na ni uléhá spáč o vyšší hmotnosti. Proto je vhodný zejména pro děti, které ho zničit nestihnou. Jednotlivé latě by od sebe měly být umístěny maximálně ve vzdálenosti čtyř centimetrů, jinak opět hrozí poničení matrace. Dobře poslouží především pod pružinovou matraci, nejlépe takovou, která má vyšší jádro. Výhodu rozhodně představuje i cena tohoto roštu.

Naproti tomu na lamelový rošt nejlépe umístěte matrace pěnové. Tento typ roštů velmi dobře pruží a v podstatě můžeme říci, že čím více lamel, tím kvalitnější výrobek před sebou máme. Vodítkem nám může být to, že na běžnou matraci bývá optimem zhruba 28 lamel, nejlépe v rozestupech pěti centimetrů, nikoli více, aby se matrace neničila.

Pevný nebo polohovací rošt?

Polohování může být zejména v oblasti hlavy nebo nohou. Takovýto typ zajistí vyšší komfort především starším osobám a těm, kteří jsou na lůžko dlouhodoběji upoutáni například z důvodu nemoci. Nicméně se pro zvýšení pohodlí rozhodně vyplatí o něm přemýšlet i u mladých lidí, které zatím netrápí ani žádné zdravotní omezení. Navíc s nimi lze manipulovat velmi jednoduše i za pomoci dálkového ovládání.

Jediné omezení představuje typ matrace. Na polohovací rošt se ideálně hodí pružná pěnová matrace, která se mu přizpůsobí. Nelze však na něj umístit pružinovou matraci, protože byste ji zničili.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *