Publikováno

Jak si zařídit jídelnu s moderním nábytkem?

Moderní jídelna spojená s obývací pokojem

Máte-li to štěstí, že vám v bytě zůstalo dost prostoru na to, abyste v něm mohli zařídit samostatnou jídelnu, gratulujeme. A jak si s jejím vybavením poradit?

Základem jsou židle a stůl

Srdcem každé jídelny je samozřejmě dostatečně prostorný stůl. Klasický hranatý se vejde i do menších prostor, můžete ho samozřejmě totiž postavit rovněž blíže ke zdi. Kulatý bude dominovat rozlehlé místnosti, tradičně se průměr pohybuje mezi 105 a 120 cm. Volba materiálu je v zásadě na vás. Tím tradičním zůstává dřevo, naopak k moderním trendům patří plast. Co se týče skleněné desky, buďte obezřetní. Vyžaduje totiž mnohem náročnější údržbu, bude na ní okamžitě patrný každý otisk dlaně.

Ke stolu samozřejmě potřebujete i sladěné židle, které by s ním měly korespondovat. Ani u těch s plastovými sedáky se není potřeba vzdávat pohodlného čalounění. Stačí si k nim dodatečně pořídit textilní potah, případně je opatřit polštářky. Pro větší pohodlí můžete sáhnout také po modelech vybavených područkami. Židle stále v tomto směru dominují, lavice jsou díky svojí nižší variabilitě kusem nábytku, který již začíná být v současnosti poněkud na ústupu.

Jaké další zásady se vyplatí nezapomenout při zařizování jídelny

Také v jídelně platí, že trendem je vzdušnost, to znamená, že byste to s nábytkem neměli přehánět. Pokud si to díky dostatku prostoru můžete dovolit, pořiďte si sem ještě komodu. Do jejích útrob můžete uklidit ty předměty, u nichž nechcete, aby byly každodenně na očích a na komodu si třeba vystavte suvenýry z cest, fotografie svých nejbližších, vázu s květinou nebo jakoukoli jinou milou osobní drobnost.

Nezapomeňte ani na kvalitní osvětlení stolu. Tady byste neměli zapomínat jednak na to, aby svítidlo neviselo nad stolem příliš nízko a jednak by nemělo mít nezakrytou žárovku. To je proto, aby neoslňovalo stolující.

Můžete-li si doma dovolit „pouze“ jídelní kout, který umístíte do obýváku, rozhodně se nejedná o nouzové řešení, ale o efektní způsob, jak místnost rozdělit na prostor, kde se vaří a kde se relaxuje. Jen buďte opatrní s kombinováním barev a dekorů, držte se jednoduše ladění, které odpovídá zbytku místnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *